Aydın'da en fazla tüketilen sebzeler arasında yer alan ve üreticilerin büyük bir umutla ektiği ıspanağın fiyatı 5 TL'den 1 TL'ye düşünce üretici  perişan  oldu.

haber7
0

Bugüne kadar ıspanaktan zehirlenen hiç kimseyi görmediklerini ve İstanbul daki zehirlenme olaylarının sebebinin ıspanakmış gibi gösterildiğini belirten Aydınlı ıspanak üreticileri "Sanki bazı şeyler bilinçli yapılıyor. Bir haber ile yüzlerce ton ıspanak heba oldu.  Fiyatlar  toplama maliyetini bile karşılamadığı için pek çok kişi ıspanağı tarlada bıraktı" diye konuştular.

Aydın Ovası nda ıspanak ekili olan pek çok tarlanın çıkan haberlerden sonra ıspanak para etmediği için bozulduğunu belirten İncirliovalı ıspanak üreticilerinden Gülizar Gülcan , "En faydalı gıdalardan biri olmasına rağmen insanlar bir anda ıspanak tüketmeyi bıraktı. Kilogram fiyatı 3 liradan 1 liraya düşmesine rağmen pazarda ıspanak satılmaz oldu. Ben bugüne kadar ıspanak yediği için zehirlenen kimse görmedim. Bence bu bir oyundu , oyunu oynayanlar da başarılı oldu. Ancak tüm üreticiler zarar gördü" diye konuştu.

"Artık maliyeti karşılamaz"

Ispanak zehirlenmesi diye çıkan haberlerden önce ıspanağın kilosunun Aydın da 3 TL den satldığını haberler çıktıktan sonra fiyatı 1 TL ye düşmesine rağmen satışların çok düştüğünü belirten Gülizar Gülcan , "Ispanak toplayan kadınlara günlük 70 TL yevmiye veriyoruz. Bir kişi günde yaklaşık 100 kg ıspanak toplar. Bunun pazarda satışı 1 liradan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =