Ordu  Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler "Ordu , Türkiye  fındık   üretiminin   yüzde  35'ini karşılarken ,  Dünya  üretiminden  yüzde  25 pay alıyor" dedi.

haber7
0

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler ,  Ordu  nun , Türkiye fındık üretiminin yüzde 35  ini  karşılarken , dünya üretiminden ise yüzde 25 pay aldığını belirterek , "Fındığı sadece ürün olarak satarsak 2 milyar dolar , çikolata olarak satarsak 8 milyar dolar gelir elde ediyoruz. Yakın hedefimiz  Ordu  yu Türkiye’nin çikolata merkezi yapmak." dedi. Güler , AA muhabirine yaptığı açıklamada , şehrin , Türkiye  fındık  üretiminin yüzde 35  ini  karşıladığını kaydederek , dünya üretiminden aldığı payın ise yüzde 25 olduğunu söyledi. Fındık toplamak için şehir dışından gelen mevsimlik tarım işçilerine sadece  Ordu  da 45 milyon lira ücret ödendiğini dile getiren Güler , bu yıl başlattıkları "Fındık Toplamaya Büyükşehir Eli Dokunuyor" projesiyle bölge halkına istihdam oluşturduklarını ve bu paranın  Ordu  da kalmasına katkı sağladıklarını anlattı.

Güler , bu yıl , Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli nin katılımıyla  Ordu  da ilk kez Ulusal  fındık  Çalıştayı yapıldığını anımsatan Güler , hasat dönemine , Pakdemirli nin Azerbaycan ve Gürcistanlı mevkidaşlarıyla  fındık  hasat şenliğine katıldığını aktardı. Güler , fındıkla ilgili yaptıkları diğer etkinliklerden bahsederek , bu organizasyonların fındığa verdikleri önemi gösterdiğini bildirdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =