Madencilikten altyapı ve konut inşaatına , gıdadan turizm-otelciliğe kadar birçok sektörde  yatırım  fırsatları barındıran Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ekonomik ilişkiler , Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kı

haber7
0

AA muhabirinin , Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği bilgiye göre , Türkiye ile tarihi ve kültürel bağları bulunan Kırgızistan da tarım ve madencilik sektörlerinin yanında inşaat , enerji ve ulaştırma gibi hizmet sektörü alanlarında da sağlıklı bir büyüme kaydediliyor.

 

 

Kırgızistan da aktif faaliyet gösteren 300 Türk firmasının toplam 250 milyon doları aşan yatırımı bulunuyor. Ülkede küçük sermayelerle  yatırım  yapan Türk iş insanları , kazançlarını burada işini büyütmek veya başka alanlarda  yatırım  yapmak için kullandığından , Kırgızistan daki Türk sermayeli firmaların 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor.

Gıdadan tekstile kadar iş birliği

 

 

Ülkedeki Türk sermayeli firmalar , gıda , mobilya , temizlik maddeleri , boya ve yapı malzemeleri üretimiyle alışveriş merkezi işletmeciliği , bankacılık , tekstil üretimi , matbaa , turizm acenteliği , eğitim işletmeciliği , inşaat gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteriyor.

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret hacmi 2014 te yaklaşık 487 milyon dolar , 2015 te 371 milyon dolar , 2016 da 409 milyon dolar ve 2017 de yaklaşık 487 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılki 424 milyon dolar ticaretle iki ülke ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =