İran'da zam karşıtı gösteriler  devam   ederken  ABD Savunma İstihbarat Ajansı , ilk kez  İran  askeri gücüne ilişkin raporunu yayımladı. Raporda ,  dikkat  çeken detaylar bulunuyor. ABD gibi gelişmiş Batılı güçl

haber7
0

ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı  Savunma İstihbarat Ajansı (SIA) , ilk kez yayımladığı "İran ın Askeri Gücü Raporu"nda , Tahran ın , füze ve insansız hava araçlarına (İHA) yatırımını artıracağını öngörürken , kara kuvvetlerini ise acil müdahale tugaylarına dönüştürecek şekilde yeniden dizayn etmeye çalıştığı belirtildi. 

SIA , Rus ve Çin askeri gücüne yönelik benzer bir  raporu   İran  askeri gücü için de hazırladı.

İlk kez yayımlanan raporda ,  İran  ın kara , hava ve deniz gücünün yanı sıra envanterinde bulunan balistik füzeler , insansız hava araçları ve nükleer programına ilişkin birçok bilgi yer aldı. 

İran Devrim Muhafızları Ordusunun bölgedeki faaliyetlerine de yer verilen raporda ,  İran  ulusal güvenlik stratejisinin Şii ruhani rejiminin devamını sağlama , rejime yönelik iç ve dış tehditleri bertaraf etme ve bölgede baskın bir güç olma hedefleri üzerine kurulu olduğuna dikkati çekildi. 

İran ın askeri doktrinini zaman içinde yeniden şekillendirdiği belirtilen raporda , "İran , askeri doktrinini , teknolojik olarak gelişmiş Batılı ordulara karşı durmak , muhtemel bir saldırıyı insani ve finansal bedelini ağırlaştıracak şekilde caydırma üzerine geliştirmiş." denildi. 

FÜZE KABİLİYETİNİ ARTIRACAK 

Tahran ın ana ulusal ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =