BM , Trump yönetiminin dün duyurduğu skandal Filistin kararına ilişkin ''üzüntü duyulduğunu ve BM'nin bu konudaki pozisyonun değişmediğini" açıklaması yaptı. Trump yönetimi Batı Şeria

haber7
0

Birleşmiş Milletler (BM) ,  ABD  yönetiminin  İsrail  in Batı Şeria da yer alan yasa dışı  yerleşim  birimlerini artık yasa dışı görmediğini açıklaması nedeniyle üzüntü duyulduğunu ve BM nin bu konudaki pozisyonun değişmediğini" bildirdi. 

 

 

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric , günlük basın brifinginde ,  ABD  yönetiminin  İsrail  in Batı Şeria da yer alan yasa dışı  yerleşim  birimlerini artık yasa dışı görmeme kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 "ABD nin bu  kararından  son derece üzüntü duyduk." ifadesini kullanan Dujarric , BM Güvenlik Konseyi nin 2334 sayılı kararına göre  İsrail  in , yasa dışı  yerleşim  birimlerinin uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiğini" kaydetti. 

 

 

Yine bu kararda  İsrail  e  yerleşim  birimi faaliyetlerine son vermesi çağrısı yapıldığını hatırlatan Dujarric , "BM nin pozisyonu değişmedi." değerlendirmesinde bulundu.

DÜN POMPEO DUYURMUŞTU

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo , dün ,  İsrail  in Batı Şeria da yer alan  yerleşim  birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmuştu.

Karar ,  İsrail  de sevinçle karşılanırken , Filistin yönetimi ise  ABD  ye tepki göstermişti. Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye ,  ABD  nin kararının uluslararası kanunların hafife ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =