AK Parti , İçişleri Bakanlığına ilişkin uyum düzenlemelerini içeren kanun teklifini TBMM'ye sundu. Yasa onaylanırsa mahkemeye başvurmaya gerek kalmadan isim ve soyad değişiklikleri 2025'e kadar yapılabilecek. İhraca

haber7
0

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan , İçişleri Bakanlığına ilişkin uyum düzenlemelerini içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş , teklifin , mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesi uygulamasının 3 yıl uzatılması , "gazi" ve "şehit" unvanlarının derneklerin isimlerinde izinle kullanılması , ihracatçılara verilen hususi pasaport hakkı süresinin 4 yıla çıkarılması gibi düzenlemeleri de içerdiğini söyledi.

Muş , Meclis Başkanlığına sundukları kanun teklifinin detaylarını paylaştı.

"MAHKEMESİZ İSİM DEĞİŞİKLİĞİ 2025 E KADAR UZATILIYOR"

"2025 yılına kadar mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesi imkanı devam edecek"

İçişleri Bakanlığına ilişkin bazı düzenlemeleri öngören Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi nin 95 maddeden oluştuğunu bildiren Muş , teklifle Emniyet Genel Müdürlüğü , Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığını ilgilendiren konularda çeşitli düzenlemeler yapılacağını belirtti.

Kasım 2017 de getirilen mahkeme kararı olmaksızın ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesi düzenlemesinin vatandaşlardan yoğun talep gördüğünü ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =