Etiketler:

Birleşmiş Milletler , ABD Başkanı Donald Trump'ın , Afganistan ve Irak'ta savaş suçu işlemekle suçlanan 3 askeri affettiğine yönelik açıklamasına tepki gösterdi.

haber7
0

Birleşmiş Milletler (BM) , İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Sözcüsü Rupert Colville , BM Cenevre Ofisi nde düzenlenen haftalık basın toplantısında , "ABD başkanlığınca savaş suçu işlemekle suçlanan 3 askerin yakın tarihli affedilme kararından oldukça endişe duyuyoruz." dedi. 

 

 

Colville , ABD li askerlere yönelik davalarda , Afganistan da bir grup sivile ateş açtıklarının ispatlandığını ve yakalanan silahlı bir grubun üyelerini infaz ettiklerine yönelik de iddialar olduğunu söyledi.

Sözcü , her iki eylemin de uluslararası insan hakları hukukunun ciddi ihlali olduğunun altını çizdi.

 

 

İsimlerini vermeden , "Afganistan da görev yapmış Clint Lorance ve Mathew Golsteyn adlı iki askerin affedilmesi ve Irak ta görevli  Asker  Edward Gallagher ın rütbe tenzilinin de geri alınmasına" tepki gösteren Colville , "Uluslararası İnsancıl Hukuk , ihlalleri inceleme ve savaş suçlarını kovuşturma zorunluluğu getirmektedir." uyarısında bulundu.

Colville , ABD askeri adalet sisteminin , uluslararası hukukun yükümlülüklerine uyma zorunluluğunu anımsattı.

Vietnam Savaşından bu yana askerlerin bu şekilde affedildiğine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =