İran'da benzin fiyatının bir günde yüzde 300 zamlanması , ekonomik sorunlarla mücadele eden halkı sokaklara döktü. Peki  Bundan   sonra  İran'da neler yaşanacak , seçimlere kısa bir süre kala halkın tepkis

haber7
0

İran da benzin fiyatının bir günde 3 katına çıkarılması , ekonomik sorunlarla mücadele eden halkın sokaklara inmesine neden oldu.

Zam kararı başkent Tahran başta olmak üzere Tebriz , Meşhed , Ahvaz , Sircan , İsfahan , Şiraz , Kum , Yezd , Kirmanşah ve Kereç gibi kentlerde tepkiyle karşılandı.

Gösteriler sırasında birçok kentte petrol istasyonları ve polis araçları ateşe verildi. Tahran yönetimi , protestoların büyümesi üzerine ülke genelinde internet erişimini kesti.

AA muhabiri ,  İran  da halkı sokaklara döken benzin zammıyla ilgili gelişmeleri 6 soru çerçevesinde derledi.

1 -  İran  DA GÖSTERİLER NASIL BAŞLADI?

İran da 15 Kasım Cuma günü benzin fiyatlarına yüzde 300 zam yapıldığı açıklandı.

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketinin açıklamasına göre , benzinin litre fiyatı , devlet tarafından bir ay içinde sübvanse edilen 60 litreden fazla alınması halinde 1000 tümenden (50 kuruş) 3 bin tümene (1 ,5 lira) çıkartıldı. Sübvanse kapsamındaki 60 litreye kadar benzinin fiyatı da 1500 tümen oldu.

Zam kararının sabah saatlerinden itibaren ülke genelinde yayılmasıyla ilk protesto gösterileri Ahvaz , Meşhed ve Sircan kentlerinde görüldü.

2 - BENZİN ZAMMINA İRANLI SİYASETÇİLERİN TEPKİLERİ NE ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =