Anayasa Mahkemesi , gazetecilere gününde ödenmeyen  fazla  çalışma ücretlerinin her gün için yüzde 5 fazlasıyla ödenmesi kuralını Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle  iptal  etti.

haber7
0

Bakırköy 13 üncü İş Mahkemesi , 5953 sayılı  basın  Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun da gazetecilere  fazla  çalışma ücretlerinin gününde ödenmemesi durumunda bu ücretlerin her geçen gün için yüzde 5 fazlasıyla ödenmesini öngören kuralın , Anayasa nın 2 , 5 , 10 , 11 , 48 ve 49 uncu maddelerine aykırı olduğu gerekçesiyle  iptal  edilmesini istedi.

KARAR OYÇOKLUĞUYLA ALINDI

İptal başvurusunu 19 Eylül de görüşen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu ,  fazla  mesailerle ilgili bu kuralın Anayasa ya aykırı olduğuna ve iptaline , oyçokluğuyla karar verdi. Resmi Gazete nin bugünkü sayısında yayımlanan gerekçeli kararda , toplumu doğru bilgilendirme gibi önemli görevleri bulunan gazetecilerin bu görevi yerine getirirken işverenin etkisinden mümkün olduğu kadar arındırılmaları ve bunun için de ücretlerinin güvence altına alınması gerektiği hatırlatıldı. Kararda , gazetecilerin ücret alacaklarının özel düzenlemelerle teminat altına alınmasının , görevlerini en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için gerekli olmadığının söylenemeyeceği belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

"Çok yüksek meblağlara ulaşabilen yüzde 5  fazla  ödeme kuralı , işverene aşırı bir külfet getirmektedir. Ülkemizde reel enflasyon ve yasal faiz oranları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =