Rusya  Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dimitri Şugayev , yeni nesil Su-57 tipi savaş uçaklarını 'Rusya Silahlı Kuvvetleri'ne yeterli teslimat yapılana kadar' Türkiye'ye satmayacaklarını s&

haber7
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , 27 Ağustos ta  Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede Su-57 savaş uçağını da incelemişti.

Bu ziyaret , Ankara nın F-35 in muadili olarak görülen bu uçakları satın alabileceği yönünde bir mesaj olarak da algılanmıştı. 

Rus Interfax haber ajansına konuşan Şugayev , "Su-57 savaş uçaklarının Türkiye ye muhtemel teslimatı ancak Rus ordusunun beşinci nesil savaş uçaklarıyla ilgili öncelikli talepleri karşılanırsa değerlendirilecek" dedi.

Vladimir Putin , Mayıs ayındaki açıklamasında  Rusya  Savunma Bakanlığı nın 2028 e kadar 76 adet Su-57 savaş uçağı tedarik edeceğini duyurmuştu. 

Şugayev ,  Rusya  nın Türkiye ye Su-57 yerine Su-35 savaş uçağı temin edebileceğini söyledi.

Şugayev , "Türk tarafı ilgi duyduğunu dile getirirse , Rus tarafı Türkiye ye Su-35 savaş uçağı tedarik etme seçeneğini değerlendirmeye hazır" dedi.

Şugayev e göre  Rusya  ayrıca , Türkiye ye kendi dördüncü ve beşinci nesil uçaklarını geliştirmesinde de yardım etmeyi değerlendiriyor.

Rus yetkili , tarafların yeni nesil uçakların teknik özellikleri ve beşinci nesil savaş uçaklarının ilk deneme çalışmaları için de istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Şugayev , "Beşinci nesil savaş uçağındaki deneyimlerimiz göz önünde bulundurulduğunda , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =