İran Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani  , petrol satışının kısıtlamalarla karşı karşıya kaldığını ve dar gelirli vatandaşlara yardım etmek amacıyla benzin fiyatını artırdıklarını söyledi.

haber7
0

Ruhani , Bakanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada , benzin fiyatlarındaki artıştan elde edilecek gelirin yarından itibaren dar gelirli vatandaşların hesabına yatırılacağını belirtti.

 

 

Asıl hedeflerinin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım olduğunu dile getiren  Ruhani  , petrol satışının eskisi gibi olmadığını ve vergileri de ekonomik sorunlar nedeniyle artıramadıklarını ifade etti.

Ruhani , "Petrol satışımız kısıtlamalarla karşı karşıya , bu sorunlar olmasa da petrol parası ihtiyacı karşılamıyor. 2011 yılında 110 milyar dolar petrol gelirimiz vardı fakat şartlar bugün farklı." ifadelerini kullandı.

 

 

Benzinin ucuz olmasının komşu ülkelere kaçak satılmasına yol açtığını kaydeden  Ruhani  , "Benzinin ucuz olmasından asıl kazançlı çıkanlar kaçakçılar oluyor. Benzinin gerçek fiyatı 6 bin tümendir fakat biz bin 500 tümene satıyoruz." görüşünü paylaştı.

Ruhani , İran da 2013 te günlük benzin üretimini 56 milyon litreden 107 milyon litreye çıkardıklarını hatırlatarak , "Önceleri benzin ithalatına milyarlarca dolar harcanıyordu şimdi ise kendi kendimize yetecek seviyeye geldik. Benzin tüketimi bu yıl günlük 97 milyon litreye çıktı ve eğer böyle devam etseydi 2021 yılında yeniden benzin ithal etmek zorunda kalacaktık." ifadelerini kullandı.

Gösterilere de ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =