Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurova’sı olarak bilinen Iğdır’da ,  Hava   kirliliği  halk sağlığını tehdit etmeye başladı.

haber7
0

Bölgede havanın soğuması ve kentin tamamen doğalgaza geçmemesi ile birlikte kömür kullanımı , insan sağlığını tehdit eder boyuta geldi. Özellikle akşam saatlerinde kalorifer kazanlarının yanması ile birlikte bina bacalarından çıkan kömür dumanı ve pis koku , şehir merkezinde hayatı yaşanmaz hale getirdi. Bisiklet kullanımının yaygın olduğu kentte , Bakanlık kesinlikle bisiklete binilmemesi konusunda vatandaşı uyardı. Temiz  Hava  için 0 ila 50 arasında bulunması gereken indeks değeri 355 e çıktı.

“Hava ölçümlerine göre  Iğdır  355 olarak tehlikeli görüldü” Kentin ova üzerine kurulu olduğunu ve yakın çevrelerin tamamen doğalgaza geçmediğini belirten Zafer Garangi isimli vatandaş , “Iğdır’ın  Hava   kirliliği  sorunu önceden de vardı. Ova olduğu için esinti olmuyor. Doğalgaza geçmeyen bazı kamu kurumları olduğu için sıkıntı oluyor” dedi.

“Temiz  Hava  herkesin hakkı” Temiz ve sağlıklı  Hava  solumak istediğine değine Garangi , “Temiz ve güzel  Hava  herkesin hakkı. Iğdır’ın bu  Hava  kirliliğine çözüm bulunursa daha güzel olur” şeklinde konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi (SİM) ölçümlerine göre , Türkiye’de  Hava   kirliliği  en yüksek İl 355 olarak  Iğdır  görüldü. Piknik , yürüyüş , açık  Hava  sporları ve bisiklet sürülmemesi konusunda vatandaşlar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =