Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitriy Şugayev , S-400 hava savunma sisteminin 2020 baharına kadar kullanıma hazır hale getirilerek  Türk  ordusunun  hizmetine  verileceğini söyledi. Şugayev  Türk  uzmanlarının

haber7
0

Dubai’deki fuarda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şugayev , “Türkiye ile olan S-400 sözleşmesi planlandığı şekliyle sürüyor. Yıl sonuna kadar Türk uzmanların eğitimini tamamlayacağız. Baharda ise sistem , artık askeri kullanıma hazır hale gelecek. Türk partnerlerimizle her şey planladığımız gibi gidiyor. Türkiye bir NATO ülkesi olarak Arap dünyası da dahil olmak üzere herkese örnek oldu” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Şugayev , Rusya’nın Türkiye’ye beşinci nesil savaş uçaklarının geliştirilmesi için teknolojik yardım yapmaya hazır olduğunu söyledi: "Bu alandaki çeşitli sistemler açısından (Türk beşinci nesil savaş uçaklarının üretimi) Türk ortaklarımıza önerecek şeylerimiz var. Onların da bu konuda önemli çalışmaları var. Onlara ciddi şekilde yardımcı olabiliriz."

“Geleceğe dönük hava araçların geliştirilmesi konusunda şu anda taraflar 4++ nesil uçağı ile ilgili teknik görüşmeler yapıyor , ayrıca beşinci nesil uçaklar ile ilgili ilk deneme maksatlı istişareleri gerçekleştiriyor” diyen Şugayev , sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim beşinci nesil uçağımızın üretimi konusunda mevcut yeterlilikler dikkate alınırsa Rusya , bu projede yer alabilir , özellikle de uçağın birçok sistemi ile ilgili böyle bir işbirliği yapılması mümkün.”

Yedi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =