İslami Cihad Hareketi , İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya geçen perşembe günü Mısır'ın ara buluculuğunda varılan  ateşkesle  "oyun oynamaması" için uyarıda bulundu.

haber7
0

İslami Cihad yöneticilerinden Halid el-Batş , yaptığı yazılı açıklamada ,  Netanyahu  nun hükümetin haftalık toplantısında "ateşkes konusunda hiçbir taahhüt vermedikleri" yönündeki açıklamalarına Mısır ın vereceği cevabı beklediklerini belirtti.

Batş , "Netanyahu yu , Mısır ın ara buluculuğunda varılan  ateşkesle   oyun  oynamaması konusunda uyarıyoruz. Onun , bu açıklamaları iç siyasette bir çıkış yolu bulmak için yaptığını biliyoruz." ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun 12 Kasım da Gazze de İslami Cihad Hareketi nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri nin önde gelen komutanlarından Baha Ebu l Ata nın bulunduğu eve düzenlediği operasyon , bölgede tansiyonun yükselmesine neden olmuştu.

İslami Cihad , Ebu l Ata ve eşinin hayatını kaybettiği İsrail saldırısına roket atışlarıyla karşılık vermişti. İsrail ordusunun Gazze ye düzenlediği saldırılarda ise aralarında 8 çocuk ve 3 kadının da yer aldığı 34 Filistinli hayatını kaybetmiş , 110 kişi yaralanmıştı.

İslami Cihad sözcüsü Musab el-Bureym , 14 Kasım da yaptığı açıklamada , İsrail ile Mısır ın ara buluculuğunda Gazze de ateşkesin sağlandığını duyurmuştu. İsrail Başbakanı  Netanyahu  , hükümetin bu hafta gerçekleştirdiği toplantıda yaptığı konuşmada , "İsrail hiçbir söz vermedi. Güvenlik siyasetimiz değişmedi. Bize saldırmaya teşebbüs eden herkesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =