Çin  yönetiminin ,  Sincan  Uygur Özerk Bölgesi'ndeki güvenlik birimlerine , Uygur Türkleri ve diğer azınlıklar konusunda nasıl hareket etmeleri gerektiğini anlatan detaylı talimatlarının yer aldığı 400 sayfalık

haber7
0

Çin in ,  Sincan  Uygur Özerk Bölgesi ndeki Uygur Türklerine ve diğer azınlıklara uyguladığı  baskı  politikalarına ve bölgedeki toplama kamplarına yönelik resmi  belge   ortaya  çıktı.

 

 

Sincan Uygur Özerk Bölgesi nde yaşananlara  ilişkin  Çin yönetimine ait 403 sayfalık resmi  belge  basına sızdırıldı.

New York Times tarafından yayımlanan belgede , Çin yönetiminin ,  Sincan  Uygur Özerk Bölgesi ndeki güvenlik birimlerine , nasıl hareket etmeleri gerektiğine dair verdiği detaylı talimatlar dikkati çekti.

 

 

"ASLA MERHAMET GÖSTERİLMESİN"

Belgenin en az 200 sayfasında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve diğer Çinli yetkililerin , bölgedeki Uygur nüfusunun kontrolü ve aralıksız denetim yapılmasına  ilişkin  talimatları yer alırken , İslam ın yayılmasını önlemek adına önlem alınması uyarısında bulunuluyor.

Şi , dokümanda , 11 Eylül saldırısı sonrası ABD nin "terörle savaş" politikasını örnek alarak , bölgede yaşananları "terörizmle mücadele" olarak tanımlarken , güvenlik birimlerine "asla merhamet gösterilmemesi" talimatı veriyor. Belgede diğer yetkililerin de toplama kamplarını ve keyfi tutuklamaları meşrulaştıran yorumları yer alıyor

"RADİKALLİK VİRÜSÜNE KARŞI TEDAVİ"

Belgede , yurt dışında eğitim alıp dönen Uygur gençlerinin yakından takip edilmesi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =