Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın  Topçu  , Ankara’da 86 bin Ahıska Türkü'nün sürgün edilişinin 75. yıl dönümü nedeniyle Yerli Düşünce Derneği tarafından düzenlenen

haber7
0

Ankara’da 86 bin Ahıska Türkü nün sürgün edilişinin 75. yıl dönümü nedeniyle Yerli Düşünce Derneği tarafından bir program düzenlendi.

 

 

Tarihi Türk Tarih Kurumu binasında düzenlenen programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu , AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu , eski AK Parti Milletvekili ve dönemin Meclis İdari Amiri Salim Uslu , Ahıska Lobisi Platformu Başkanı Hayati Başaran , TÜRKSOY Azerbaycan Temsilcisi Elçin Gafarlı , Güvenlik ve Terör Strateji Uzmanı Abdullah Ağar , Ahıska Türkleri , bürokratlar , Türkiye’de eğitim gören yabancı öğrenciler , basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şehitler için okunan Kur an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program , saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunması ile devam etti. Programda katılımcılara sürgünün canlı şahidi Ahıskalıların yaşadıklarını anlatan bir belgesel film de izletildi.

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu , "Bugün 14 Kasım. Ahıskalı Müslüman Türk’ün , daha ötesi ben insanım diyenlerin yüreğinde kapanmaz yara olan zalim sürgünün 75. yıl dönümü" dedi.

 

 

O dönemde Rusya da komünist rejimin baskısına değinen Topçu , "Tanrı Dağları ndan inmiş bir atanın balalarını Uygur , Azeri , Özbek , Kazak , Kırgız , Tatar , Türkmen gibi birçok ada bölenler , kadim yurtları Ahıska’da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =