Hint   basını  , ABD'nin tehditlerine rağmen S-400 almaya hazırlanan Hindistan'ın , Rusya'ya hava savunma sistemlerinin toplam ücretinin yüzde 15'ini ödediğini duyurdu.

haber7
0

Hindustan Times ın , adının açıklanmasını istemeyen ve S-400 satışıyla ilgili gelişmelerden haberdar olan kaynaklara dayandırılan haberinde , Yeni Delhi hükümetinin geçen eylülde S-400 hava savunma sistemi için Rusya ya 850 milyon dolar ödeme yaptığı belirtildi.

Haberde kaynaklardan birinin , "Beş sistemin hepsinin teslimatının 2025 yılına ertelenmesi konusunda bazı endişeler vardı. Ancak ödeme yapıldı , ilk sistemin 16 ila 18 ay içinde teslim edilmesi bekleniyor" dediği aktarıldı.

Hindistan ile Rusya , Ekim 2018 de toplam 5 ,4 milyar dolara mal olacak beş S-400 hava savunma sistemi satışı için anlaşma imzalamıştı.

Rusya , teslimata 2020 ye kadar başlayacağını , Yeni Delhi nin son parçaları en erken 2025 de almasının öngörüldüğünü açıklamıştı.

İki ülkenin  ABD  yaptırımlarından kaçınmak için alternatif ödeme modelleri üzerinde çalıştığı belirtiliyordu.

S-400 satış anlaşması , Donald Trump yönetimini öfkelendirmişti.  ABD  Başkanı , birçok vesileyle Rusya ile Hindistan arasındaki bu anlaşmaya karşı çıktığını dile getirmişti.

Silah satın almanın egemenlik hakkı olduğunu vurgulayan Yeni Delhi , herhangi bir ülkenin kendilerine Rusya dan askeri donanım almamalarını dikte edemeyeceğini açıklamıştı.

Yedi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =