Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde 1959 yılında keşfedilen gemi şeklindeki oluşumun , Yeni Zelandalı jeofizikçi John Larsen ile Amerikalı bilgisayar mühendisi ve arkeolog Andrew Jones tarafından ilk  kez  3  boyutlu  gör&u

haber7
0

Kutsal kitaplarda da varlığından söz edilen Nuh un  gemisi  , kimilerine göre bir efsane kimilerine göre gerçekliği kanıtlanmayı bekleyen bir olgu.

Nuh un  gemisi  ni ilk  kez  Harita Yüzbaşı İlhan Durupınar , 11 Eylül 1959 yılında Harita Genel Müdürlüğünde Doğubeyazıt haritası üzerinde çalışırken keşfetti.

İlk inceleme raporu gizemini koruyor 

Bu keşfin ulusal gazete ve dergilerde yayımlanmasından 9 ay sonra askeri yönetimden gerekli izinleri alan dünyanın en önemli fotogrametri ve yer bilimcisi Ohio Üniversitesinden Prof. Dr. Arthur Brandenberger ile Washington Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsünden Dr. George Vandeman , İsveçli bir gazeteci ile Avrupalı 3 iş insanı , Kiliseler Birliği nin finans desteğiyle Nuh un  gemisi  ni incelemek için Doğubeyazıt a geldi. 

Heyet ve onlara başkanlık eden Durupınar , yaptıkları inceleme sırasında köylülerden , ekip biçtikleri bir tarlayken 1945 yılında bir toprak kayması sonucu bu şeklin ortaya çıktığını öğrendi.

Heyet , günler süren çalışmanın sonunda 8 sayfalık bir rapor hazırladı ancak Durupınar a yarım sayfalık "uyduruk" bir rapor verildi. Gemiden alınan parçaların laboratuvar sonuçları ise bir sır olarak kaldı.

Walt Disney den yatırım talebi

Disneyland ı 1955 te California da hayata geçiren Walt Disney de bu keşiften etkilenenler arasındaydı. Farklı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =