Dünya gündemi Beyaz Saray'daki Erdoğan-Trump görüşmesine dikkat kesildiği sırada Pentagon'dan çok kritik bir açıklama yapıldığı ortaya çıktı. İkili görüşme devam ederken Türkiy

haber7
0

ABD ile Türkiye arasında yaşanan S-400 krizi sonrasında Ankara nın F-35 programından çıkarılmasıyla birlikte gerilen ilişkilerde son dakika bir gelişme yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın dün Beyaz Saray da gerçekleşen görüşmesi sırasında  Pentagon  dan üst düzey bir ismin Kongre de açıklamalarda bulunduğu ortaya çıktı.

Savunma sanayi üzerine yaptığı haberlerle bilinen dünyanın çok okunan dergilerinden Defense News ün "Pentagon yetkilisi F-35 programının yolunda olduğunu ve Türkiye nin yerine yeni alternatiflerin geldiğini söyledi" başlığıyla aktardığı haberde ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bünyesinde F-35 programını yöneten Korgeneral Eric Fick in açıklamalarına yer verildi.

Kongre de açıklamalarda bulunan Fick , ABD nin Türkiye nin ayrılması sonrasında alternatif ülkeler bulduğunu söylerken , "Türkiye nin programdan çıkışı Mart 2020 yi bulacak. Lockheed Martin ve Pratt&Whitney alternatif tedarikçi bulma konusunda müthiş ilerleme kaydetti" dedi.

Programın yöneticisi olarak görev alan Korgeneral Fick , "Bir yıl önce çalışmaya başladık , çok sessiz fakat incelikli bir şekilde çalışarak bütün bu parçalar için alternatif kaynak aramaya çalıştık. Henüz hepsini bulamadık yaklaşık 12 komponente alternatif bulamadık" dedi. Fick , bu 12 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =