F-35 Programı hem ulusal (ABD açısından) hem  Uluslararası  boyutları olan , kamu ile özel sektörlerin iç içe girdiği çok katmanlı bir program. Türkiye’nin imzaladığı mutabakat zaptları uluslararas

haber7
0

F-35 Programı hem ulusal (ABD açısından) hem  Uluslararası  boyutları olan , kamu ile özel sektörlerin iç içe girdiği çok katmanlı bir program. Türkiye’nin imzaladığı mutabakat zaptları  Uluslararası  sözleşme niteliğindedir. F-35 Programı’na dair mutabakat zaptlarının içeriği incelendiği zaman bu durum açıkça tespit edilebiliyor. 

2019 yılının Temmuz ayında ABD tarafından Türkiye’nin Ortak Savaş Jeti Geliştirme ve Tasarımı Programı’ndan (kısaca F-35 Programı) çıkarılacağının ilan edilmesiyle birlikte , günümüzde hâlâ çözüme kavuşmamış olan “F-35 krizi” doğdu ve bir süre ülke gündeminin en üst sıralarında yer aldı. 

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 Hava Savunma Sistemi’ni satın alma konusunda gösterdiği kararlı tutuma karşı bir yaptırım olarak ABD’nin Türkiye’yi F-35  programından  çıkarma hamlesini yapmasıyla başlayan kriz , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşmede ele alınacağı için bir kez daha gündemin üst sıralarına tırmandı. Şu ana kadar üzerinde çok yazılıp çizilen bu krizin  Uluslararası  hukuk boyutunun ise Türkiye kamuoyunda yeterince ele alındığını söylemek güç. Bu yazının amacı F-35 krizinin  Uluslararası  hukuk boyutunu genel hatlarıyla ele almak ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalara ışık tutmak.

F-35 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =