Etiketler:

Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr ,  ABD  gözetiminde  erken  seçime gidilmesi seçeneğini kabul etmediklerini belirtti.

haber7
0

Sadr , sosyal medya hesabı Twitter dan yaptığı açıklamada , Beyaz Saray ın , 1 Ekim den bu yana Irak ta devam eden hükümet karşıtı gösteriler için yaptığı "erken seçim" çağrısına yanıt verdi.

 

 

ABD nin çağrısına sert bir dille karşılık veren Sadr , "ABD bir kez daha işgalci olduğunu ispatladı. Hala başkalarının işlerine müdahale ediyor." ifadelerini kullandı.

Sadr , Irak ın kaderini gerçek sahibi olan halkın tayin edeceğini vurgulayarak , şöyle devam etti:

 

 

"Erken seçim talebinde zaten bulunduk. Ancak  ABD  nin gözetiminde (seçim) olursa buna sessiz kalmayacağız."

Şii lider Sadr ayrıca  ABD  nin Irak ı; Suriye veya başka bir çatışma bölgesine dönüştürmesine de müsaade etmeyeceklerini kaydetti.

Beyaz Saray dan bugün yapılan açıklamada , Irak ta haftalardır süren hükümet karşıtı gösterilerden derin endişe duyulduğu belirtilerek , hükümete protestoculara yönelik şiddete son vermesi ve  erken  seçime gitmesi çağrısında bulunulmuştu.

- Irak taki kanlı gösteriler

Irak Meclisine bağlı İnsan Hakları Komisyonu , ülkede 1 Ekim den bu yana devam eden gösterilerde hayatını kaybeden gösterici sayısının 319 a , yaralı sayısının ise 15 bine ulaştığını bildirmişti.

Ülkede işsizlik , yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =