Ülkemizde araç sayısının artmasıyla birlikte kesilen trafik cezaları da arttı. Bu cezaları geciktirmeden erken ödeyenler daha az ödeme yapabiliyor. Trafik  cezası  kesildikten sonra , 15 gün içerisinde ödenmesi

haber7
0

Trafik cezaları , Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden kredi kartıyla ve PTT şubelerinden nakit olarak ödenebilir. Ceza ödemesinin yapılabilmesi için , cezanın sürücüye tebliğ edilmiş olması gerekir.

Trafik  cezası  kesildikten sonra , 15 gün içerisinde ödenmesi halinde yüzde 25 oranında indirimli ödenebilir. 15 gün içinde ödenmeyen cezalar indirimden yararlanamaz. 

Trafik cezaları en çok park yasağı , kırmızı ışık ihlali , emniyet kemeri kullanmama gibi yasaklardan kesiliyor. 

 

Trafik  cezası  sorgulama seçenekleri; e-Devlet , Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet siteleridir. Trafik  cezası  ödemeleri ise; e-Devlet ya da Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilir. Trafik cezasının erken ödeyen sürücüler , yüzde 25 oranında indirimli ödeme imkanına sahip olurlar.

YÜZDE 5 GECİKME ZAMMI

 

İndirimden yararlanmak için cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içinde ödeme yapmak gerekiyor. Bu yolla örneğin , seyir halindeyken direksiyon başında cep telefonu kullanana kesilen 235 liralık cezayı 176 liraya düşürebilirsiniz. Geç ödemede ise aylık yüzde 5 gecikme zammı ilave ediliyor.

1 OCAK TAN İTİBAREN YENİ TARİFE

Direksiyonda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =