ABD'de 39 yaşındaki  Engelli   siyah  bir  adam  , bir restoranın müdürü tarafından 17  yıl   boyunca  dövülüp , kırbaçlanarak  köle   gibi  çalıştırıldı.

haber7
0

Independent ın haberine göre , John Christopher Smith , ABD nin Güney Carolina Bölge Mahkemesi nde verdiği ifadede , müdürü Bobby Paul Edwards ın bir defasında metal maşayı kızgın yağa batırdığını ve boynunu yaktığını iddia etti.

Restoran müdürü Edwards da Smith i düzenli olarak tencere , tava , kemer ile ve yumruklayarak darp ettiğini itiraf etti. Mahkeme , Edwards ı 10  yıl  hapis cezası ve 272 bin 952 dolar tazminata mahkum etti. 

Zihinsel engelli Smith in 17  yıl   boyunca  sürekli ırkçı hakaretlere maruz kaldığı ve haftada 100 saatten fazla çalışmaya zorlandığı ifade ediliyor.

Smith , 12 yaşındayken restoranda bulaşıkçı olarak çalışmaya başladığını ve bir süre ücret aldığını ancak Edwards ın yönetici olmasından sonra istismar edildiğini söyledi.

Restoranın arkasındaki küçük bir odada yaşamaya zorlandığı belirtilen siyahi  adam  , "Uzun zaman önce oradan çıkmak istedim. Fakat gidebileceğim hiç kimsem yoktu. Ailemden kimseyi göremedim. En çok istediğim şey annemin gelip beni görmesiydi. Annemi göremedim ve kimseyle konuşamadım" ifadelerini kullandı.

Edwards ın ailesinin de bu durumdan haberdar olduğunu iddia eden Smith , Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneği nin (NAACP) desteğiyle başka restoranlarda çalışmaya başladı.

Olayı yetkililere ihbar eden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =