İstanbul  Büyükşehir Belediye Başkanı  Ekrem  İmamoğlu'nun Atık Su Arıtma Tesisi projesini  iptal  ettirmesinin ardından  İstanbul  25  yıl   öncesine   dönecek  ve Haliç'ten kokudan geçilemeyecek.

haber7
0

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı  Ekrem   İmamoğlu  ,  İstanbul  da var olan 2 tesisin yeterli olduğunu belirtip "Bu tesise ihtiyaç yok" diyerek Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projesinin  iptal  edildiğini duyurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar sosyal medya hesabından  İmamoğlu  nun Gereksiz olarak nitelendirdiği projenin aslında hayati bir proje olduğunu 13 maddelik bir manifesto ile açıkladı. 

 

SİNGAPUR VE ABD ÖRNEKLERİ

Dünyanın , atıksuyu evde dahi kullanılabilecek seviyeye getirebilecek en ileri teknolojisi olan membran teknolojisiyle yapılacak tesis -Türkiye’nin ilk -Avrupa’nın en büyük kapasiteli membran tesisi olacaktı. Yani Tesiste , atıksuyu İÇİLEBİLİR seviyeye getirme teknolojisi var. 

 

İmamoğlu nun  İstanbul  için ‘İHTİYAÇ YOK’ dediği arıtma tesisine sahip Singapur’da bu tesiste arıtılan suya mineral takviyesi yapılarak marketlerde içme suyu olarak satılıyor. ABD , tesisten arıtılan suyu , yeraltına pompalayarak , yeraltı su seviyesini korumada kullanıyor.

"İSTANBULLULARA BÜYÜK HAKSIZLIK"

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan , Kentsel dönüşüm sürecine giren , Altyapı ihtiyacı her gün büyüyen ,  İstanbul  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =