Türkiye'nin  Rusya  ile diplomasi alanında yürüttüğü başarılı iş birliği ihracat rakamlarına yansırken , yılın 10 ayında söz konusu ülkeye gerçekleştirilen dış satım yüzde 10 ,6 artarak 3 ,1 m

haber7
0

Başta Suriye iç savaşına yönelik olmak üzere Türkiye nin  Rusya  ile yürüttüğü başarılı diplomasi , iki ülkenin ekonomik alandaki iş birliğinin de artmasını beraberinde getiriyor.

 

Bu kapsamda Türkiye nin imza attığı en büyük projelerde de Rus ortaklar ön plana çıkıyor. Bunların başında S-400 savunma sistemleri , Türk Akım doğalgaz boru hattı projesi ve Akkuyu Nükleer Santrali geliyor.

Turizmden savunmaya , enerjiden gıdaya kadar birçok sektörde  Rusya  ile iş birliğinin meyvelerinden faydalanılıyor. Bu anlamda Türkiye ekonomisinin 2019 daki en büyük gücü ihracatta ,  Rusya  ya  yapılan  tutarın artması da dikkati çekiyor.

 

 

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre , Türkiye nin  Rusya  ya ihracatı , ocak-ekim döneminde 2018 in aynı sürecine kıyasla yüzde 10 ,6 artarak 3 milyar 93 milyon 168 bin dolara ulaştı.

Rusya ya geçen yılın 10 ayında 2 milyar 797 milyon 778 bin dolar düzeyinde ihracat gerçekleştirilmişti. Bu da geçen süreçte  Rusya  ya dış satımın 295 milyon 168 bin dolar arttığını ortaya koydu.

27 sektörden  Rusya  ya ihracat

Bu yılın 10 ayında Türkiye den  Rusya  ya 27 farklı sektörde ihracat gerçekleştirildi. Bu sektörler arasında yaş meyve ve sebze  Rusya  ya en fazla ihracat yapan sektör ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =