ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin bugün temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelmesi beklenirken , kritik ziyaret  öncesi  New York Times gazetesi çarpıcı bir belge yayınladı. Jeffrey'nin

haber7
0

ABD nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT) gazetesinin ulaştığı iç yazışmada , Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey nin yardımcısı William V. Roebuck ,  ABD  nin daha sert bir diplomasi uygulaması , ekonomik yaptırım tehdidinde bulunması ve askeri devriyelerin artmasının , Türkiye nin Suriye nin kuzeyine yönelik operasyonunu engelleyip engelleyemeyeceğini sorguladı.

Roebuck 3 bin 200 kelimelik iç yazışmada , "Bu zor bir karar ve yanıt muhtemelen Hayır . Ancak cevabı bilmiyoruz , çünkü denemedik" ifadelerini kullandı. New York Times , Roebuck ın notunda , Türkiye nin Barış Pınarı Harekatı na sert eleştiriler yönelttiğini ve insan hakları örgütlerinin Türkiye nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin Kürt esirleri öldürdüğü iddialarına arka çıktığını yazdı.

"ETNİK TEMİZLİK" İFADESİ

Roebuck notunda , "Türkiye nin maaş ödediği silahlı İslamcı grupların öncülük ettiği Suriye nin kuzeyindeki askeri operasyonu , etnik temizlik konusunda kasıtlı bir çabaya tekabül ediyor" ifadelerini kullandı.

Roebuck , iddia edilen insan hakları ihlallerinin "yalnızca savaş suçu ve etnik temizlik olarak tanımlanabileceğini" yazarken , not şöyle devam ediyor: "Bir gün diplomasi tarihi yazıldığında , insanlar burada ne olduğunu ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =