Kuzey   Kore  , ABD'nin Güney  Kore  ile aralık ayında düzenleyeceği askeri tatbikatların , nükleer müzakerelerin oluşturduğu olumlu havayı bozduğunu bildirdi.

haber7
0

Kuzey Kore nin resmi KCNA ajansının haberine göre , Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığının  ABD  işlerinden sorumlu daire başkanı Kwon Jong Gun , yaptığı açıklamada ,  ABD  Savunma Bakanlığının kısa süre önce aralık ayında Güney Kore ile ortak askeri hava tatbikatını sürdüreceğini duyurduğunu hatırlattı.

Singapur da haziran ayındaki  ABD  Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un zirvesinin ardından Washington un Pyongyang a karşı tatbikatları durdurduğunu anımsatan Kwon , "ABD nin İsveç te yapılan teknik görüşmelerin kesilmesinden bir ay sonra Seul ile ortak tatbikat kararı alması Kuzey Kore ye karşı bir  meydan   okuma  beyanatıdır." ifadesini kullandı.

Kwon , "Tüm dünya ABD-Kuzey Kore ilişkilerinin geleceği hakkında endişeliyken , Washington un , Pyongyang karşıtı bir savaş tatbikatına katılma niyeti , dünya barışını ve güvenliğini taciz etmede başrolü üstlendiğini açıkça gösteriyor." değerlendirmesini bulundu.

ABD nin askeri eylemlerinin , nükleer silahsızlanma müzakerelerinin oluşturduğu olumlu diyalog havasını bozduğunu ve Kore Yarımadası nda cepheleşme atmosferini canlandırdığını ifade eden Kwon , "Daha önce de altını çizdiğimiz gibi planlanan askeri tatbikat Kuzey Kore-ABD ilişkilerinin daha da ilerlemesini engelleyebilir." yorumunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =