Uygulama , kalkınma ajansları tarafından büyüme potansiyeli taşıyan şirketlere sermaye katkısı sağlanması amacıyla hayata geçirilecek. İlk aşamada pilot olarak belirlenecek illerde yürütülecek projeyle bölg

haber7
0

Kalkınma ajansları , "bölgesel  girişim  sermayesi" uygulamasıyla büyüme potansiyeli taşıyan şirketlere sermaye katkısı vererek bölgelerin gelişmesine destek olacak.

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ndan yapılan derlemeye göre , imalat sanayisi firmalarının güçlü ve yenilikçi araçlarla finansmana erişimini kolaylaştıran bir yapı oluşturulması hedefleniyor.

Bu kapsamda , mevcut kredi garanti sisteminin etkinliği artırılacak ve Kredi Garanti Fonu nun (KGF) öncelikli sektörlerde rekabet ve verimliliği güçlendirecek projelerde kullanılmasına ağırlık verilecek. Fonun yüzde 50 si imalat sanayisi sektörlerinde yatırım ve ihracat kredilerine tahsis edilecek. Sistemin etkinliğinin artırılması için gelecek dönemde yeni kefalet limiti açılması halinde , Hazine ve Maliye Bakanlığı ile KGF arasında imzalanacak protokoller kapsamında , imalatçı , yatırımcı ve ihracatçı firmalara kefalet kullandırımına öncelik sağlanacak.

FİRMALARIN SERMAYE İHTİYAÇLARI KARŞILANACAK

Kalkınma ve Yatırım Bankasının sanayi yatırımlarına desteğinin güçlendirilmesi planlanırken , bankanın öz  sermayesi  bu kapsamda artırılacak. Banka , öncelikli sektörlerde kullandırılmak üzere yurt dışından uzun vadeli fon temin edecek. Kreditörlerden , bankanın amaç ve hedeflerine uygun vade ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =