Türkiye'de siyanür kullanılarak işlenen cinayetlerin ve intiharların sayısında büyük artış yaşandığı herkesin malumu. Son olarak İstanbul Fatih'te dört kardeşin ölümünde siyanür şüp

haber7
0

Uzmanlar "Siyanür satışı nasıl engellenir? Kimyasal silah kapsamına alınabilir mi?" sorularını yanıtladı. İnternet üzerindeki satışların çok tehlikeli bir noktaya ulaştığına dikkat çeken Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hamit Hancı , iç güvenliği sağlayacak bir  Siber  ordusunun kurulması ve denetimlerin artması gerektiğini belirtti.

Türkiye de son yıllarda intihar ve cinayet aracı olarak kullanılan siyanür maddesi internette adeta peynir ekmek gibi satılıyor.

Günümüzde endüstrinin farklı kollarında kullanılan siyanür , büyük oranda yurt dışından ithal ediliyor ancak kimyasal maddenin küçük perakendecilere kadar ulaşması hem toplumu hem de bireyleri tehdit ediyor.

İstanbul un Fatih ilçesinde dört kardeşin sır ölümünde siyanür şüphesinin olması , bu kimyasalın satışlarını yeniden tartışmaya açtı.

Ankara Üniversitesi nden Prof. Dr. Hamit Hancı , denetimlerin artması gerektiğini belirterek , "Bizim sokakta nasıl polisimiz varsa , interneti denetleyecek bir  Siber  polisimizin de olması gerekir. Dünya artık mevcut ordularının yanı sıra  Siber  ordular kuruyor. İç güvenlik için de  Siber  güvenlik olması gerekiyor. Suç olmadan önce suçu bulmak değil , suçu önleyici bir kolluk kuvvetimizin mutlaka olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kimyasal silah kapsamına alınabilir mi?

İzmir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =