Etiketler:

Yaklaşık 6 aydır  ABD  yaptırımları kapsamındaki Çin merkezli Huawei’ye  iyi  haber  ABD  Ticaret Bakanı Wilbur Ross'dan geldi.

haber7
0

Engadget te yer alan habere göre ,  ABD  ile Çin arasındaki ticaret savaşından en çok etkilenen şirketlerin başında gelen  Huawei  ile ilgili bir yumuşama sinyali geldi.     İki ülke arasındaki anlaşmanın ilk aşamasının bu ay içinde imzalanabileceğini açıklayan  ABD  Ticaret Bakanı Wilbur Ross ,  ABD  merkezli firmaların Huawei’ye ürün satmaları için “çok yakın” bir zamanda lisans alacağının altını çizdi. 

 

 

Çin ile  iyi  bir süreç geçiriyoruz

Söz konusu anlaşmanın komplike bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Ross , Çin ile ticaret görüşmeleri için “İyi bir durumdayız , güzel bir süreç geçiriyoruz” dedi.     Huawei ile ticaret yapmak için 260  ABD  li şirketten talep ile karşılaştıklarını belirten Ross , her başvuruya lisans verilmeyeceğinin altını çizdi.    ABD Başkanı Trump ülke basınına yaptığı açıklamada "Öncelikli olarak anlaşma istiyoruz. Buluşma yeri , bana göre çok kolay olacak” ifadeleri kullanmıştı. 

 

 

ABD , ülkenin ulusal güvenliğini tehdit ettiği iddiası ile ABD’li şirketlerin  Huawei  ile ticaret yapmasına Mayıs 2019’da yasak getirmişti. 

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =