PKK/YPG’den temizlenen Rasulayn ile  Tel  Abyad’da huzur ve asayişin sağlanması için bin kişilik kolluk gücü  görev  yapacak. Türkiye tarafından eğitilen Suriyeli asker ve  polis  güçleri , teşkilatta kar

haber7
0

PKK/PYD-YPG terör örgütünün mayın ve EYP döşeyerek kaçtığı Rasulayn ve  Tel   Abyad  da bir yandan tuzakların imhasına çalışılıyor , bir yandan da kentlerde kamu hizmetlerinin yerine getirilmesini sağlayacak faaliyetler hızla sürüyor. Bölgede ilk etapta , acil ihtiyaç olan asayişin tesisi için güvenlik teşkilatlanması tamamlandı.

Barış Pınarı Harekât bölgesinde huzur , güvenlik ve asayişi sağlamak üzere askeri  polis  teşkilatları kuruldu. Rasulayn Askeri Mahkemesi 4 Kasım itibariyle faaliyete geçti. Burada Askeri  polis  Teşkilatı da kurularak devreye alındı.  Tel   Abyad  Askeri  polis  Teşkilatının da bugünden itibaren faaliyete geçmesi bekleniyor.

ASAYİŞ TALEBİ KARŞILANDI

Güvenlik teşkilatı ilk etapta asker ve polisin de içinde olduğu karma bir yapıda belirlendi. Türkiye de eğitilen Suriyeli genç güvenlik güçleri , Rasulayn da 500 ,  Tel   Abyad  da 500 olmak üzere toplam bin kişilik bir güçle asayişten sorumlu olacak. Personel , Geçici Hükümetin İçişleri Bakanlığı na bağlı olarak faaliyet yürütecek.

Harekâtın bitmesinin hemen ardından halkın en önemli sorunu olan güvenlik faktörü ,  polis  teşkilatının kurulmasıyla birlikte karşılanmış oldu. Bu adımın ardından bölgeye yerel yönetimlerin tesisi için çalışmalar hızlanacak; yerel meclisler kurulacak ve eşzamanlı olarak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =