Ordu   kivi  Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar "Kivi üretimimiz her geçen yıl artıyor. İnşallah yeni dikim alanları oluşturularak rekolte daha da artırılacak" dedi.

haber7
0

Ordu  kivi  Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar , Kabadüz ilçesine bağlı Esenyurt Mahallesi ndeki bir bahçede sürdürülen hasat çalışmalarını izledi.

 

Yılmaz , burada gazetecilere yaptığı açıklamada , hasada , kivinin şeker oranı ölçüldükten sonra başlandığını bildirdi.

Bölgede kivinin yeterince olgunlaştığını belirten Uzunlar , ürünü henüz olgunlaşmayan çiftçilere hasat yapmamaları uyarısında bulundu.

 

Uzunlar ,  Ordu  kivisinin artık marka olduğunu , tüm üreticilerin bu markaya sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak ,  kivi  üretiminin her geçen yıl arttığını , yeni dikim alanları oluşturularak rekoltenin daha da artırılacağını ifade etti.

Üründe pazar sorunu olmadığını dile getiren Uzunlar , üreticilerin tamamının ürünü henüz dalındayken sattığına dikkati çekti.

Kivi üreticisi Bekir Baş da fındık bahçesini sökerek kiviye yöneldiğini söyledi. Baş , 4 dönüm araziden 200 kilogram fındık alırken , aynı araziden 7 tona yakın  kivi  hasat ettiğini belirtti.

Bu sezon kividen 60 bin liraya yakın gelir beklediğini söyleyen Baş , imkanı olanlara  kivi  üretmelerini önerdi.

"BÖLGE KİVİSİNİN AROMASI ÇOK GÜZEL"

Kivi almak için il dışından  Ordu  ya gelen manav Ayhan Yaşar , "Bölge kivisinin aroması çok güzel. Bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =