kamu  harcamalarıyla ilgili verilerin bütüncül ve kullanıcı dostu bir formatta paylaşılması amacıyla gelecek yıl "harcama.gov.tr" portalı açılacak.

haber7
0

AA muhabirinin , 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ndan derlediği bilgiye göre , gelecek yıl kamu harcamalarının yönetim ve denetimine ilişkin bir dizi adım atılacak. 

Bu kapsamda , vatandaşların bütçe okuryazarlığını artırmaya katkı sağlamak üzere bütçe ve harcama verilerinin yer aldığı bütüncül ve kullanıcı dostu bir format oluşturuluyor. 

Kamu harcamalarının daha anlaşılır şekilde  takip  edilmesine imkan sağlayacak altyapının gelecek yıl hayata geçirilmesi planlanıyor. 

Bu çerçevede kamu harcamalarına ilişkin verilerin bütüncül ve kullanıcı dostu bir formatta paylaşılması amacıyla "harcama.gov.tr" portalı hayata geçirilecek. Bu portal sayesinde kamu kaynaklarının tahsis ve kullanımı anlaşılır ,  takip  edilebilir , karşılaştırılabilir şekilde kamuoyunun erişimine açık olacak. 

e-İhale ve e-eksiltme zorunlu hale gelecek

 Kamu yatırım harcamalarında tasarruf sağlamak üzere kamu ihale ve sözleşme süreçleri iyileştirilerek rekabet artırılacak.

Bu kapsamda e-ihale ve e-eksiltme tüm alım usullerinde zorunlu hale getirilecek. İstekliler ve ürünler için yeterlik sistemi kurulacak. Elektronik sözleşme yönetimine geçilecek ve bütünleşik mali yönetim sistemiyle entegrasyonu sağlanacak. Akıllı ihale ve sözleşme ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =