Michigan ve Tokyo üniversitelerinden bir grup araştırmacı , sesle çalışan akıllı hoparlörlere  basit  bir  lazer  ışığı yansıtarak , bu cihazların  ele  geçirilebildiğini ortaya çıkardı. İşte ortalama 10 dolarlık

haber7
0

Google Assistant , Apple Siri ve  Amazon  Alexa gibi akıllı asistanların  basit  bir  lazer  kalem (pointer) ile hack’lenebildiği oraya çıktı.

Piyasada 3 adedi 18 dolardan başlayan fiyatlarla satılan farklı  lazer  pointer modelleriyle , akıllı asistan olan evlerin kapıları açılabiliyor , bu kullanıcıların otomobilleri uzaktan çalıştırılabiliyor ve hatta online alışveriş de yapılabiliyor.

Michigan Üniversitesi ile Tokyo Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı , sesle çalışan akıllı hoparlörlere  basit  bir  lazer  ışığı parlatarak , bu cihazların  ele  geçirilebileceğini ortaya çıkardı.

Piyasadaki en popüler akıllı hoparlörlerin ve bazı akıllı telefon modellerinin lazerin parlak ışığını ses olarak yorumladığını bulan araştırma ekibi , “Bu yöntemle bir ışını modüle edilebilen siber saldırganlar mikrofonları orijinal ses alıyormuşçasına elektrik sinyalleri üretmek üzere kandırabilirler” uyarısı yaptı.

Google’ın Asistanı , Amazon’un Alexa’sı ve Apple’ın Siri’si gibi akıllı hoparlörlere dışarıdan  lazer  ile komut verilebildğini gösteren araştırma , ek kimlik doğrulaması gerektirmeyen akıllı hoparlörlerin bu tür saldırılara karşı savunmasız olduklarını gösterdi.

Araştırmacılar , bu yöntemle büyük teknoloji firmalarının popüler akıllı hoparlör modellerinin yanı sıra Google’ın Asistanı , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =