Kamu-özel iş  birliği  uygulamalarında etkinliği , verimliliği ve ekonomikliği sağlayacak yeni bir çerçeve düzenleme yapılacak.

haber7
0

Yatırım büyüklüğü 67 ,5 milyar dolara ulaşan kamu-özel iş  birliği  uygulamalarında etkinliği , verimliliği ve ekonomikliği sağlayacak yeni bir çerçeve düzenlemeye gidilecek.

AA muhabirinin , 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ndan derlediği bilgiye göre , kamu sabit sermaye yatırımlarına ilişkin kaynakların artırılması , yatırım programının rasyonelleştirilmesi , ayrılan kaynakların başta öncelikli sektörler ve gelişme alanları için belirlenmiş hedeflere tahsisi olmak üzere etkin şekilde ve sonuç odaklı kullanılması , kamu-özel iş  birliği  uygulamalarının makroekonomik politikalarla uyumunun sağlanması temel amaç olarak belirlendi.

Bu kapsamda , kamu-özel iş  birliği  uygulamalarında etkinliği , verimliliği ve ekonomikliği sağlayacak yeni bir çerçeve düzenleme yapılacak. Türkiye de yap-işlet-devret (YİD) , yap-işlet (Yİ) , yap-kirala-devret (YKD) ve işletme hakkı devri (İHD) olmak üzere 4 temel kamu-özel iş  birliği  modeli uygulanıyor. Söz konusu modellerle 1986 yılından bu yılın haziran ayına kadar 246 kamu-özel iş  birliği  projesi için uygulama sözleşmesi imzalandı. Bu projelerin toplam yatırım büyüklüğü 2019 yılı fiyatlarıyla 67 ,5 milyar dolara ulaştı. Söz konusu tutar içinde ulaştırma sektörü 41 milyar dolar yatırımla ilk sırada yer aldı. Ulaştırma sektörünü 11 ,9 milyar dolarla enerji , 11 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =