Türkiye’nin en  yüksek  kara  köprüsü  Bitlis’te bitmek üzere. 50 yıl önce , dönemin  Bitlis  Milletvekili Abidin Gaydalı’ın girişimleriyle projelendirilen ve 1997’de oğlu dönemin Bakanı

haber7
0

Küçüksu-Pervari yolu üzerinde 1960 lı yıllarda projelendirilen ve 1970 li yıllarda Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapımına başlanan köprü , çeşitli nedenlerle bitirilemedi. Bunun üzerine 1997 de , dönemin Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı nın girişimiyle Karayolları devreden çıkarıldı ve yeniden ihaleye çıkıldı.

 

 

50 YILLIK HASRET

1997 den itibaren müteahhit tarafından yapımına başlanan yol ve köprü yapımı , gerek terör gerekse başka nedenlerden dolayı ağır aksak ilerledi. Köprünün bir ayağının da geçen yıl çökmesi nedeniyle aksayan çalışmalarda sona gelindi. Köprüde son birleştirme çalışmalarının yapıldığı ve 1 ay içerisinde bitirilmesinin beklendiği kaydedildi.

 

 

Köprünün bitirilmesiyle birlikte 50 yıllık hasret sona erecek ve Küçüksu-Pervari yolu da hizmete girmiş olacak.

İki ayak açıklığının 210 metre olduğu köprünün dere kotundan yüksekliği 165 metreyi buluyor. Genişliği 14 metre olan köprü , Botan Çayı üzerinde kurulu.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =