Kolombiya Üniversitesi Dünya Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Jeffrey Sachs , ABD'de  Türkiye  aleyhine gündeme gelen yaptırım kararlarına karşı yapıcı bir yol bulunması gerektiğini belirterek , "Türkiye'

haber7
0

Sachs , TRT World e yaptığı açıklamada , ABD nin Suriye den çekilme kararı , ülkenin kuzeyinde "Güvenli Bölge" oluşturulması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın eşi Emine Erdoğan ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen "Sıfır Atık Projesi"nin de aralarında bulunduğu birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

ABD nin Türkiye ye karşı aldığı cezai tedbirlere ilişkin ileriye dönük yapıcı bir yol bulunması gerektiğini belirten Sachs , "Türkiye nin üzerine gitmek tamamen bir yanlış anlamadır.  ABD  nin bu yaklaşımının Türkiye nin her bir ihracat pazarına zarar verdiğini görüyorum." ifadesini kullandı.

Sachs , Türkiye için önemli bir pazar olan Irak ta başlayan savaşın yalnızca yıkıma yol açmadığını vurgulayarak , aynı zamanda Türkiye ye büyük bir mülteci grubunun gelmesiyle sonuçlandığını hatırlattı.

"MÜTTEFİKİNİZE DAHA NE KADAR BASKI YAPABİLİRSİNİZ?"

Jeffrey Sachs , Türkiye nin başka bir pazarı olan Suriye ye yönelik operasyonun da milyonlarca mültecinin oluşmasına yol açtığını söyledi.

İran ın da Türkiye için büyük bir ticaret ortağı olduğuna dikkati çeken Sachs , "ABD İran a bütün dünyanın karşı çıktığı yıkıcı yaptırımlar uyguluyor. Her bir ülke ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =