Güney  Kore'de liselerde kayıt ücretleri ve eğitim harçlarını aşamalı olarak kaldıran düzenleme parlamentoda kabul edildi.

haber7
0

Güney  Kore  de parlamento lise eğitiminde öğrenci kayıt ve harç ücretlerinin aşamalı olarak kaldırılmasını öngören düzenlemeyi kabul etti.

Yonhap ta yer alan habere göre , düzenlemeyle lise 2. ve 3. sınıf öğrencileri 2020 den itibaren kayıt ücreti ve eğitim harcı ödemeden okullarına devam edilecek. Düzenleme 2021 den itibaren ise 1. ve 4. sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde genişletilecek.

Güney  Kore  de kamuya ait okullarda yalnızca ilkokul ve ortaokul düzeyinde ücretsiz eğitim veriliyor. Liselerde ise öğrenciler kayıt ücreti , öğrenim harcı ve diğer masraflar için öğrenci başına yılda ortalama 1 milyon 580 bin won (yaklaşık 7 bin 765 lira) para ödemek zorunda kalıyor.

Plan sayesinde gelecek yıl 880 bin öğrenci , 2021 de ise 1 milyon 260 bin öğrenci ücretsiz eğitimden yararlanmaya başlayacak.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: HABER TÜRK Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =