Etiketler:

Türkiye ile  ABD  ilişkileri özellikle son 5 yıldır büyük sınavlardan geçiyor. İki ülke arasındaki her krizden sonra  ABD  medyasında 'İncirlik'teki nükleer silahların taşınması' gündeme get

haber7
0

Soğuk Savaş döneminden bu yana İncirlik Hava Üssünde bulunan nükleer silahların varlığı , Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD medyasında yeniden tartışma konusu yapıldı.

ABD de savunma sanayi sektörüyle ilgili en çok takip edilen haber sitelerinden Defense One da , Rusya ile Türkiye ilişkilerinin NATO yu tehdit ettiği ve  İncirlik  teki nükleer silahların güvende olmadığını savunan bir makale kaleme alındı.

Peki , her kriz döneminde Türkiye ye karşı nükleer silah kartının gündeme gelmesi ne anlam ifade ediyor?  İncirlik  te bulunan nükleer silahların taşınması Türkiye için bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı? Türkiye nin izni olmadan bu nükleer silahlar taşınabilir mi? 

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş ,  ABD  nin  İncirlik  ten nükleer silahlarını çekmesinin Türkiye için bir mükafat anlamına gelebileceğini belirterek , "NATO politikaları çerçevesinde nükleer bombalara ev sahipliği yapması Türkiye için bir tehdit.  ABD  nükleer bombaları bir yerde kullandığı anda , karşıdaki ülke sizi hedef olarak konumlandırır. Türkiye , NATO nun bu politikasına destek verirken , hedef ülke haline geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

İNCİRLİK İN KONUMU ÇOK STRATEJİK

ABD nin zaman zaman nükleer silahları Romanya ve Yunanistan a taşınmasını gündeme ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =