Tekirdağ  Büyükşehir Belediyesi'nce düzenlenen törenle restorasyonu tamamlanan Türk- Macar  Kültür   Evi  açıldı.

haber7
0

Süleymanpaşa ilçesindeki Ertuğrul Mahallesi nde restorasyonu tamamlanan Türk-Macar Kültür  Evi  , düzenlenen törenle hizmete girdi. Açılışa  Tekirdağ  Valisi Aziz Yıldırım ,  Tekirdağ  Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak , Macaristan Dış Macarlar Müsteşarı Arpad Potapi , Laszlo Keller Macaristan Başkonsolosu , Türk Macar Dostluk Derneği Başkanı Istvan Szabo , kurum müdürleri ve davetliler katıldı. Törende konuşan  Tekirdağ  Valisi Aziz Yıldırım , Türk-Macar dostluğunun Osmanlı dönemine kadar dayandığını söyleyerek , "Türkler ve Macarlar tarih boyunca birbirleriyle güzel ilişkileri olan iki ulus. 16 ncı yüzyıldan 17 nci yüzyılın sonuna kadar Macarlar ile atalarımız olan Osmanlı birlikte yaşadı. Türkler ile Macarlar arasından her zaman iyi ilişkiler var olmuştur" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da Türk-Macar dostluğunda  Tekirdağ  ın bir köprü görevi gördüğünü ve bu dostluğu Türk- Macar Kültür  Evi  nin daha da pekiştiğini ifade ederek , "İçinde yaşadığımız toprakları değerli kılan sadece havası , doğası , kültürü , sanatı değil , içinde barındırdığı farklı renkteki kültürleridir. Bu güzelliklerden nasibini almış şanslı illerimizden biri de  Tekirdağ  dır" diye konuştu.

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ise Türkiye nin her zaman yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini ifade ederek , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =