Kamışlı'nın Tirbesipiye bölgesi yakınlarında , sınır bölgesindeki petrol kuyuları çevresinde , Rus askeri polisleri ve bayrağının taşındığı 2 zırhlı personel taşıyıcı görüntülendi.

haber7
0

Suriye nin kuzeyinde bulunan Kamışlı kentinde , Barış Pınarı Harekatı kampsamında konuşlanan Rus askeri polisi devriyeye başladı.

Kamışlı nın Tirbesipiye bölgesi yakınlarında , sınır bölgesindeki petrol kuyuları çevresinde , Rus askeri polisleri ve bayrağının taşındığı 2 zırhlı personel taşıyıcı , görüldü. Rus askeri polisleri de akşam saatlerinde devriyedeyken , görüntülendi. Nusaybin den görülen zırhlı personel taşıyıcıları , bir süre sonra gözden kayboldu.

NE OLMUŞTU?

Türkiye ve Rusya arasında 22 Ekim de imzalanan ortak mutabakat çerçevesinde bölgede Türkiye-Rusya ortak devriyesinin başlayacağı ancak bu devriyenin Kamışlı kentini kapsamadığı açıklanmıştı.

22 Ekim de , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , Suriye nin kuzeyinde ABD arabuluculuğuyla varılan 120 saatlik ateşkesin sona ermesine saatler kala Soçi de görüştü. 

Görüşme sonrasında Türkiye ve Rusya nın "kalıcı istikrar açısından yeni bir dönemi başlatacak 10 maddelik bir mutabakat protokolüne imza attığı" açıklandı. İki lider , Türkiye ve Rusya güçlerinin 23 Ekim Çarşamba günü öğle 12 itibarıyla 150 saat sürecek devriyeye başlayacaklarını duyurmuştu.

Yedi Gündem Abone ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =