Terör örgütü YPG/PKK’ya güvenli bölgeden çekilmesi için verilen süre doldu. Türkiye , “30 kilometrelik alan kırmızı çizgimiz dir , sızma olursa vururuz” uyarısıyla kararlı

haber7
0

Soçi mutabakatı sonrasında terör örgütü YPG’ye tanınan 150 günlük çekilme süresi dün doldu. ABD ile Ankara , Rusya ile de Soçi mutabakatları sonrasında Türkiye’nin güney sınırı boyunca güvenli bir bölge oluşturulması Rusya ve ABD’nin verdiği yazılı güvencelerle sağlandı. Diplomatik kaynaklar , “150 saat dolduğunda , her YPG’li bizim için hedeftir. Bunu Ruslara da söyledik. Rusların şu ana kadar durduğu nokta bizim için tatmin edici” dedi. 

Diplomatik kaynaklar , “YPG’nin 30 km içeriye çekilmesi , sınırlarımızda bir terör devleti olasılığını tümüyle ortadan kaldırdık. Tarif ettiğimiz bölgeye sızma olursa vururuz. Bunu ABD ve Rusya’ya da söyledik. 30 km bizim kırmızı çizgimizdir” diyerek Türkiye’nin kararlılığını bir kez daha yineledi. 

REJİMİN MESELESİ

Terör örgütünün 30 km derinlikte yeni bir oluşuma gitmesi , bölgedeki demografik yapıyı bozmaya çalışmasının hatırlatılmasına ise aynı kaynaklar , “Çekildikleri bölgedeki demografik yapıyı bozma girişimleri , çekildikleri bölge Arap nüfusun yoğun olduğu bir bölge , defacto bir bölünme ihtimaline ise rejim izin vermeyecektir. Bunun garantisini Ruslar da bize iletti” cevabını verdi. 

ELİMİZ GÜÇLÜ

Türkiye , Barış Pınarı Harekatı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =