Suriye  konusundaki Astana formatının garantörü olan İran , Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları , Anayasa Komitesi'nin bugünkü ilk toplantısı öncesi bir araya geldiler. Toplantı sonrası ortak açıklamada ,

haber7
0

Suriye nin  geleceğini   yazacak  Anayasa Komitesi , ilk toplantısına bugün başlıyor.

Komite toplantısı öncesinde , Astana formatının garantörleri Türkiye , Rusya ve İran dışişleri bakanları , Cenevre de üçlü toplantı yaptı ve BM Genel Sekreteri  Suriye  Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen ile istişarelerde bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif , Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki görüşmelerin ardından ortak açıklama yayımlandı.

Açıklamada , "Astana garantörleri ,  Suriye  Arap Cumhuriyeti nin egemenliğine , bağımsızlığına , birliğine ve toprak bütünlüğüne olan güçlü bağlılığını teyit etti ve bu ilkelere tarafların saygı göstermesi gerektiğini vurguladı. Garantörler , terörizmin her türü ve tezahürüyle mücadele etme ve  Suriye  topraklarındaki ayrılıkçı gündemleri bozma konusundaki kararlılıklarını yineledi." ifadelerine yer verildi. 

Astana garantörlerinin kararlı katkılarının ve Soçi de  Suriye  Ulusal Diyalog Kongresi kararlarının uygulanmasının bir sonucu olarak , 30 Ekim 2019 da Anayasa Komitesinin kurulmasının ve Komite nin Cenevre de toplanmasının memnuniyetle karşılandığı belirtilen açıklamada , BM Genel Sekreteri nin  Suriye  Özel Temsilcisi nin çabalarının takdirle karşılandığı vurgulandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =