ABD  ordusu , Suriye'nin doğusunda terör örgütü YPG/PKK işgalindeki  petrol  sahalarına zırhlı araçlar ve askeri lojistik malzeme taşıyan TIR'lardan oluşan 170 araçlık konvoy sevk etti.

haber7
0

Irak ın kuzeyinden yola çıkan ABD ordusu konvoyu ,  Gece  00.30 sularında YPG/PKK işgalindeki Simelka sınır kapısından girerek , Kamışlı ilçesi üzerinden Haseke ye , oradan da Deyrizor iline yöneldi.

 

 

Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin bildirdiğine göre , yaklaşık 170 araçtan oluşan konvoyda 17 zırhlı araç ile çoğunun kasası kapalı yüklü TIR lar yer aldı.

Deyrizor iline helikopterler eşliğinde giden araçlar ,  ABD  nin uzun süredir Irak tan Suriye içine yaptığı en büyük sevkiyat olarak kayıtlara geçti.

 

 

ABD yönetimi , geçen hafta ,  Suriye  nin doğusundaki petrol sahalarında askeri varlığını güçlendireceğini açıklamıştı.

AA ,  ABD  nin bu amaçla önceki gün Deyrizor da askeri tahkimata başladığını , El Ömer ve Rumeylan başta olmak üzere  petrol  sahalarına çok sayıda zırhlı araç sevk ettiğini ve ilin güneydoğusunda Bagoz bölgesinde askeri üs kuracağı araziyi belirlediğini duyurmuştu.

Kurulması beklenen yeni üssün konumu ise Beşşar Esed rejimi ve İran destekli yabancı teröristlerin kontrolündeki Bukemal ilçesine yakın olması nedeniyle stratejik öneme sahip.

ABD , askeri tahkimatlarla  petrol  sahalarını işgalinde tutan YPG/PKK nın da güvenliğini sağlayacak.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 8 =