Birleşmiş Milletler  kalkınma  Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Sukhrob  Khojimatov  , "Sürdürülebilir  kalkınma  hedeflerinin yerelleştirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır.  Sürdürülebilir   kalkınma 

haber7
0

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince "Şehircilik ve Mutlu Şehir" temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi nde düzenlenen "Şehirlerin Ruhu ve Vizyonu" özel oturumunda konuşan Khojimatov , şehirlerin tek başına ekonomileri ve sektörleri destekleyemeyeceğini ancak yine de küresel ekonominin lokomotifi haline geldiğini söyledi. 

 

 

Şehirlerin küresel ölçekte de kendilerine çok büyük yer bulduğunu belirten  Khojimatov  , bilimsel gelişmelerin de ışığında kentleşme , kent demografisi , kentte ihtiyaç duyulan sağlık hizmetleri gibi pek çok ciddi konuda gelişmeler yaşandığını aktardı.

Şehirlerin negatif taraflarından da bahsetmek gerektiğine işaret eden Khojimatov , "Baktığımız zaman küresel enerji kaynaklarının yüzde 70 ini şehirler tüketmekte , aslında bakarsanız çevreye ve iklime de en çok etkiyi yine şehirler oluşturmakta. Bunlar çok ciddi tehlike çanlarıdır. Sanayileşmiş , endüstrileşmeyi tamamlamış şehirler ne yazık ki iklim değişikliğine en çok etkiyi gösteriyorlar. Bundan herkes ve de her şey etkilenecektir." dedi. 

 

 

"Mutluluk" ve "mutlu şehir" kavramlarının tartışılmasının kendisini mutlu ettiğini söyleyen Khojimatov , kentsel kalkınmanın insan mutluluğuyla ve bunun akabinde sürdürülebilir  kalkınma  hedefleriyle ilişkisinin nasıl belirleneceğinin sorgulanması gerektiğini dile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =