Marmaris'te ,  zehirli  balon ve aslan balıkları , deniz canlıları popülasyonunun azalmasına yol açtı. Tezgahlardaki  balık  sayısı düşünce , fiyatlar arttı.

haber7
0

Akdeniz den sonra Ege kıyılarına , Hint Okyanusu ve Kızıldeniz kökenli  zehirli  türler 5 yıl önce akın etmeye başladı. Bu türler arasında yer alan balon balığı ,  Marmaris  kıyıları ile açıklarında avlanan amatör ve profesyonel balıkçılara sorun olmaya başladı. Balon balığının yanı sıra son zamanlarda yine  zehirli  olan aslan balığı da ağlara takılmaya başladı. Boyları 11- 72 santim arasında değişen balon ve aslan balıkları , diğer deniz canlılarının azalmasına yol açtı.

 

 

Amatör ve profesyonel balıkçıların oltaları ile ağlarını parçalayan bu 2  zehirli  deniz canlısı ,  balık  tutmayı zorlaştırdı. Az sayıda deniz ürünleriyle  Marmaris   balık  Hali ne dönen balıkçıların , satış rakamları yüksek olunca fiyatlar tezgahlara yansıdı. Balon ve aslan balığının en çok sevdiği küçük balıklar , kabuklu deniz canlıları ile kalamar  fiyatları  , cep yaktı.

Kalamarın kilosu 130 lirayı bulurken , Marmarislilerin en çok tükettiği lapa , istavrit ve mezgit gibi küçük balıklar ise kilosu 35 ila 55 liradan satılmaya başlandı.

 

 

BİLİMSEL VERİLERE DUYARSIZ KALINDI

Zehirli ve istilacı bu deniz canlılarıyla ilgili alanında uzman bilim adamlarının araştırmalarıyla uyarılarda bulunduklarını ancak duyarsız kalındığını öne süren  Marmaris  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =