Etiyopya'nın Oromiya eyaletinde çok sayıda kişinin öldüğü protesto ve şiddet olayları üzerine  bölgeye   Ordu   güçleri   sevk  edildi.

haber7
0

Tümgeneral Mohammed Tessema , gazetecilere yaptığı açıklamada , eyalet hükümetinin müdahale talebi üzerine  Ordu  birliklerinin düzeni sağlamak için bölgeye yerleştirildiğini söyledi.

Sorunlu bölgelerde yerel halkla iş birliği yapacaklarını aktaran Tessema , kapatılan yolların çoğunun da yeniden kullanıma açıldığını belirtti.

Oromo milliyetçisi aktivist ve gazeteci Jawar Muhammed in devletin kendisine tahsis ettiği korumaları evinin etrafından çektiğini ve can güvenliği bulunmadığını açıklaması sonrası çarşamba günü binlerce Oromolu gösterilere başladı.

Muhalif medya organı Oromia Media Network ün (OMN) kurucularından Muhammed ile hükümet arasında yaşanan kriz sonrası sokağa dökülen çok sayıda protestocu , Harar , Dire Dawa , Bishoftu ve Adama gibi şehirlerde güvenlik güçleriyle çatıştı.

Bazı bölgelerde Başbakan Abiy Ahmed destekçileriyle de karşı karşıya gelen göstericiler , Ahmed in fotoğraflarını ve kitaplarını yaktı.

2016 da Oromiya da başlayan hükümet karşıtı gösterilerde öne çıkan Muhammed in yönettiği OMN , Abiy Ahmed dönemine kadar yasaklı medya organlarından biriydi.

Başbakan Ahmed , ABD vatandaşı Muhammed i hafta başında yapılan Meclis konuşmasında isim vermeden hedef almıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =