Etiketler:

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu , BM Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin Suriye'nin kuzey doğusunda , Türkiye'nin destek verdiği muhalif güçlerinin kasten sivilleri

haber7
0

Sinirlioğlu , BM Güvenlik Konseyi nde Türkiye nin Suriye nin kuzey doğusuna yönelik Barış Planı Harekatı nın neden yapıldığını anlattı. 

Harekatın , PKK/PYD/YPG ve DEAŞ a karşı sınırlı bir sınır ötesi terörle mücadele operasyonu olduğunu belirten Sinirlioğlu , Terörle mücadele operasyonumuzu saldırganlık olarak gösteren ter türlü yalan beyanı şiddetle kınıyorum. dedi. 

Suriye de DEAŞ a karşı en fazla mücadele veren , göğüs göğüse savaşan ve en büyük bedeli ödeyen ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Sinirlioğlu , PKK/YPG hakkındaki gerçeklerin ise kasıtlı bir şekilde gizlenmeye ya da unutturulmaya çalışıldığını , YPG nin  ABD  istihbarat birimleri tarafından PKK nın Suriye kolu olarak görüldüğü ve PKK nın da AB , NATO ve  ABD  tarafından terör örgütü olarak kabul edildiğini söyledi. 

Sinirlioğlu , bazı ülkelerin ise bir terör örgütüne karşı diğer terör örgütünün kullanılmasının kabul edilebilir olduğu varsayımıyla PKK/YPG ye ağır silahlar temin ettiğini ve bu silahların Türkiye ye karşı kullanıldığını kaydetti. 

PKK/PYD nin yerli Arap ve Türkmenleri kovarak bölgenin demografisini değiştirdiğinin Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından belgelendiğini ifade eden Sinirlioğlu , yüz binlerce Suriyeli Kürt ün ise Türkiye ve Irak ın kuzeyine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =