Viyana'daki Dorotheum Sanat Galerisi'nde müzayedeye çıkan ünlü ressam Osman Hamdi Bey'in eseri 1 ,5 milyon avroya satıldı. Ülkede bu yıl içindeki en yüksek bedelli satış olduğu bildirilen eser i&

haber7
0

Avusturya nın başkenti Viyana da , ünlü ressam Osman Hamdi Bey in "İstanbul Hanımefendisi" isimli eseri , 1 milyon 500 bin avroya (yaklaşık 9 milyon 750 bin lira) satıldı.

Ressamın 19. yüzyıla ait eseri , Dorotheum Sanat Galerisi ndeki müzayede salonunda açık artırmayla satışa sunuldu.

Eserin açık artırması , 1 milyon 100 bin avro ham bedelle başlatıldı.

Müzayedeye telefonla bağlanan ve kimliği açıklanmayan sanatsever  tarafından tablo , 1 milyon 500 bin avro yalın bedelle satın alındı.

2019 UN EN PAHALI ESERİ

Sanat galerisinin basın sözcüsü Doris Krumpl , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Osman Hamdi Bey in tablosunun "2019 da satılan en pahalı eser" olduğunu vurgulayarak , çeşitli komisyon ve vergi bedelleriyle tablonun 1 milyon 770 bin 300 avroya (yaklaşık 11 milyon 506 bin lira) mal olduğu bilgisini paylaştı.

Krumpl , 19. yüzyıla ait eserin ressamın seçkin tablolarından biri olduğunun altını çizerek , tablonun , bulunduğu kategoride en yüksel bedelle satıldığını kaydetti.

Uzmanlara göre , Osman Hamdi Bey in "İstanbul Hanımefendisi" adlı eseri , özellikle Türk resim sanatında tam boy olarak bir kişinin resmedilmesinin ilk örneklerinden biri olması nedeniyle de ayrıca önem taşıyor.

Öte yandan , ünlü ressama ait "Kur an Okuyan Kız" tablosu da geçen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =