Boğaziçi   Üniversitesi  , US News & World Report sitesinin hazırladığı "Dünyanın En İyi Üniversiteleri"  sıralamasında  bu yıl 186. sıraya yükselerek Türkiye’nin ‘’En İyi Küresel

haber7
0

US News & World Report sitesinin hazırladığı "Dünyanın En İyi Üniversiteleri" sıralaması 2020 verileri açıklandı.

TÜRKİYE DEN İLK  200  E GİREN TEK ÜNİVERSİTE

Geçen yılki sıralamada dünyada 234. sıraya yerleşen ve Türkiye üniversiteleri arasında lider konumda yer alan Boğaziçi Üniversitesi , bu yıl 186. sıraya yükselerek Türkiye’nin ‘’En İyi Küresel Üniversitesi’’ ünvanı ile Türkiye’den ilk 200’e giren tek üniversite oldu.

Otuz yıldan bu yana gerçekleşen ve üniversiteleri akademik araştırma performansı , küresel ve bölgesel itibar gibi kriterler üzerinden değerlendiren US World & News Report listesinde bu yıl Türkiye’den 46 üniversite yer aldı. Geçtiğimiz yıl ise değerlendirmeye 27 Türk üniversitesi alınmıştı.

Çin , Güney Kore gibi ülkelerin yer aldığı Asya üniversiteleri arasında değerlemeye alınan 590 üniversite arasında geçen sene 29. sıradayken bu sene 21.sıraya yükselen Boğaziçi Üniversitesi , bu yıl 750 üniversite arasından sıyrılarak Fizik alanında dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesi arasına 60. sıradan girdi. Boğaziçi Üniversitesi , geçtiğimiz yıl da Fizik alanında dünyanın en iyi 66. üniversitesi olmuştu.

İŞTE DİĞER ÜNİVERSİTELERİN SIRALAMALARI

- ODTÜ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =